Ach ta Sparta.. aneb parodie na řízení klubu?

10. 12. 2018 16:26:15
"Na Slovácku selhali Kanga s Čivičem, kteří se nechali vyloučit, teď jsme to nezvládli znovu." "Musíme dohrát soutěž a pak si všechno v klidu s vedením vyhodnotit,"

Vyhodnocení je už jasné pane Ščasný. Propadák. Opět. Jaké překvapení...

Sparta je pojem. Značka s velkým Z (či snad lépe doslovným S). Alespoň na české poměry. Mluví se o ní pochopitelně nejvíce a to jak s historickým nádechem a úspěchy, tak s negativními vjemy či až přímo s nenávistí. Málokteré téma dokáže republiku rozdělit na dva tábory, snad jen momentální politika. Sparta versus ostatní.

A nepřestane se o ní psát ani dále. Je to takový začarovaný kruh, sportovní novináři plesají, protože je stále o čem psát. Napumpuje se nevídané množství peněz do hráčů, kterým se dá nadstandardní plat, o kterém si čeští hráči mohou nechat zdát. Odůvodňuje se to výkonem, schopnostmi a potenciálem, který mají zahraniční hráči a čeští ne. Ano, v zahraničí se narazí na spoustu hráčů, které u nás nenajdeme - urostlí chlapci z Afriky, kteří svou muskulaturou mají výrazně navrch, techničtí hráči z východu Evropy, kteří u nás typově "vymřeli" po ukončení kariéry Tomáše Rosického, potažmo gólová křídla, kde má potenciál naplnit poslední sparťanská akvizice David Moberg Karlsson (snad ví do čeho jde).

Obyčejnému fandovi či objektivnímu pozorovateli to hlava nebere, že tým s na české poměry obrovským rozpočtem, může být tak tragický výkonem a nemít řádně slepenou sestavu (za stovky milionů nekoupím celou sestavu?). Zbytek ligy se samozřejmě směje, když nejnenáviděnější klub je v hluboké krizi a sbírají se "levné" body do tabulky na úkor nejbohatšího klubu v ČR. Však když se rozdává zadarmo, tak chce každý, to dá rozum.

Dalším paradoxem je, že majitel pan Křetinský - úspěšný podnikatel a jeden z nejbohatších Čechů, stále nedokáže dosadit ty správné lidi do vedení Sparty. Dlouhé roky se ozývá, že tam jsou dosazené pouze figurky z řad přátel a kamarádů což mělo změnit jmenování pana Čupra na pozici generálního ředitele místo Adama Kotalíka, který pro spoustu sparťanů znamená dlouhodobě veřejného nepřítele č.1. Každopádně pan Kotalík je pouze přesunut do představenstva. Tolik k tématu pijavic sajících z rozpočtu za špatné výkony. František Čupr, další z blízkých Daniela Křetinského dosazený do Sparty. Odlišně od předchozích dosazených by ale měl mít za sebou výborné výsledky z byznysu Křetinského. Zvládne tedy i odlišné (kvalitní) řízení Sparty? Na to bude nejspíše třeba více času k posouzení než jen jedno čtvrtletí, nicméně zatím nechává řádit pana Ščasného, mnohými přezdívaného "Sběratel funkcí".

V paradoxech můžeme pokračovat od nefunkčního skautingu (povedené prodeje z poslední doby jsou tak Dúbravka a Koubek, zbytek hráčů v tichosti mizí) přes neustálé trpění alibistických řečí o suchém či mokrém trávníku, o hráčích co nevěděli co mají hrát nebo že to snad zkušení mají vzít na sebe až po údajně nejlepší akademii v zemi, odkud se podívali do momentálního A-týmu zhruba tři dorostenci. Třešničkou na dortu je dovolování se zpět italského kouče, který stále patří mezi nenáviděné jedince pro letenské fanoušky, od samotných fanoušků.

Léčebná kúra je jasná všem fotbalovým fanouškům - překopat klub od základů. Marketingové tahy zaměřené k e-sportu (profesionální hráči FIFA) jsou brané jako provokace. Otázka ale je, zda je to jasné i panu Křetinskému?

Autor: Pavel Janeček | pondělí 10.12.2018 16:26 | karma článku: 23.40 | přečteno: 1032x

Další články blogera

Pavel Janeček

Stanování na D1 aneb kde soudruzi udělali chybu a kdo za to může?

To si tak jedete z Prahy třeba do Brna a zkejsnete - na pár hodin v lepším případě a na celou noc v horším případě - na D1..

20.12.2018 v 15:34 | Karma článku: 35.87 | Přečteno: 3147 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Josef Hnidzik

Triumfální výhra Motoru nad Jihlavou!

Vzájemné souboje hokejových Budějovic s Jihlavou spojuje velká rivalita. V poslední době měli výrazně navrch právě hráči Dukly. Tento ročník, zdá se, dává na negativní sérii pomalu zapomenout. Snad.

17.1.2019 v 16:47 | Karma článku: 8.42 | Přečteno: 104 | Diskuse

Michal Konečný

Draci

V pohádkách se to draky jen hemží. Zato vědecká fronta se fenoménu draků ostentativně vyhýbá, i když jinak zkoumá kdejakou kravinu.

14.1.2019 v 10:19 | Karma článku: 9.94 | Přečteno: 213 | Diskuse

Karol Wild

O mistryni světa v aerobiku

Nejsem fandou aerobiku, ale k zamyšlení se nad ním mě přivedl výborný článek redaktorky MF Dnes Scarlett Wilkové. která napsala o třech českých mistrech světa. Mezi nimi o Adéle Citové.

12.1.2019 v 18:08 | Karma článku: 11.96 | Přečteno: 490 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Egypťané jásají

Národ žije fotbalem a má k radosti důvod víc než pádný. V úterý (8/1) bylo rozhodnuto, že v zemi pyramid se bude konat letošní mistrovství Afriky v kopané. Místo Kamerunu, který stavebně nestíhal.

11.1.2019 v 11:00 | Karma článku: 9.89 | Přečteno: 412 | Diskuse

Josef Hnidzik

Hoši, bojujte za Motor! A co my?

Již šestou sezónu se Motor pokouší dostat ze spárů houští a bažin "prvoligového pralesa". I letos, zdá se, to bude cesta nesmírně náročná. Několikrát jsme byli uštknuti neznámým hadem, přesto stále žijeme. Můžeme se odtud dostat.

10.1.2019 v 17:54 | Karma článku: 15.18 | Přečteno: 306 | Diskuse
Počet článků 2 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2089

Cimrmanův neobjevený vnuk, múzou políbený, objektivně neobjektivní pozorovatel a komentátor, fotbalový expert, vášnivý hráč, geek, nekonvenční pisálek a typicky český všeuměl, co jde proti stádu a vnáší nový pohled skrze pár řádků či slohů - dle nálady. Vše zcela sarkasticky vážně a bez skrupulí a ironie. Dle cenzury teda, no.

Najdete na iDNES.cz